DAHA FAZLA BİLGİ

medias®: Ürün Seçim ve Bilgilendirme Sistemi

Bakımlı Tip Mafsal Kafalar
 
İLETİŞİM

Bir teklif mi istiyorsunuz?

Ürün Sorgulama Posta Formu

 
ELGES Mafsal Yataklar, Burçlar, Mafsal Kafalar

Bakımlı tip mafsal yataklar

Bakımlı tip yatakların, çelik/çelik veya çelik/bronz kayıcı temas yüzeyinden ötürü yağlanması gerekir. Yağlayıcı sürtünmeyi ve aşınmayı azaltır, çalışma ömrünü artırır ve korozyona karşı koruma sağlar. Yatak düzeni tasarlanırken, yatak konumuna yeterince gres sağlandığından emin olmak gerekir. Yataklar radyal, açıl temaslı ve eksenel yataklar olarak mevcuttur.

Radyal mafsal yataklar

Radyal mafsal yataklar, çelik/çelik veya çelik/bronz kayıcı temas yüzeyli iç ve dış bileziklerden oluşur ve iç ve dış bilezik üzerinden yağlanır. Bunlar radyal kuvvetleri karşılayabilirler, hareket ve yükleri düşük momentler ile iletebilirler ve böylece eğilme gerilimleri komşu yapıdan uzaklaştırılmış olur. Yataklar özellikle darbeli tip ve şok tipi değişken yükler için uygundur ve her iki yöndeki hafif eksenel yükleri karşılayabilirler. Yalıtımlı küresel düz yataklar dudak keçeleri ile kirlenmeye ve su püskürmesine karşı korunmuşlardır.

Açısal temaslı mafsal yataklar

Açısal temaslı mafsal yataklar, çelik/çelik kayıcı temas katmanlı iç ve dış bileziklerden oluşurlar. Radyal kuvvetlerin yanı sıra büyük eksenel kuvvetleri de karşılayabilirler ve değişken dinamik kuvvetler için de uygundurlar. Örneğin küçük dönüş açılarıyla birlikte yüklerin rulman hasarına neden olabileceği yerlerde DIN 720 ile uyumlu 320X serisi konik makaralı yataklara bir alternatiftirler. Açı temaslı mafsal yataklar, düşük moment seviyeleri ile hareket ve yükleri iletebilirler ve böylece eğilme gerilimleri komşu yapıdan uzaklaştırılmış olur. Gresle yağlama için tasarlanmışlardır ve dış bilezik üzerinden yağlanırlar.

Eksenel mafsal yataklar

Eksenel küresel düz yataklar, çelik/çelik kayıcı temas katmanlı milden ve yatak disklerinden oluşurlar ve eksenel kuvvetleri karşılayabilir ve destek kuvvetlerini komşu yapıya düşük momentler ile iletebilirler. Radyal kuvvetleri karşılayabilmek için E serisi ISO 12 240-1 ile uyumlu radyal mafsal yataklarla birlikte kullanılabilirler. Yataklar, yatak rondelâsı üzerinden yağlanırlar.

 

Schaeffler, kullanımı optimal hale getirmek için çerezlerden yararlanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ettiğinizde, çerez uygulamasını da kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi

Kabul