DAHA FAZLA BİLGİ

medias®: Ürün Seçim ve Bilgilendirme Sistemi

Bakımsız Tip Mafsal YataklarSilindirik Burçlar
 
İLETİŞİM

Bir teklif mi istiyorsunuz?

Ürün Sorgulama Posta Formu

 
ELGES Mafsal Yataklar, Burçlar, Mafsal Kafalar

Bakımsız Tip Mafsal Yataklar / Silindirik Kayar Burçlar

Bakımsız tip mafsal yataklar, çalışma ömrü için özel gereksinimlerin olduğu veya metal/metal kayar yatakların tek yönlü yük gibi sebeplerle yağlama tekniği açısından uygun olmadığı durumlarda kullanılırlar. Bu yataklar 3 boyutta da ayar hareketlerine izin verirler ve yatak tipine (radyal, açı temaslı veya eksenel yatak)bağlı olarak radyal, eksenel veya kombine yükleri karşılayabilirler.

Bakım gerektirmeyen küresel düz yatakların PTFE'e (politetrafloroetilen) bağlı özel kayıcı katmanları vardır. Bu katmanlar, performans sıralamasına göre aşağıda gösterilmiştir.

  • ELGOGLIDE® – en yüksek performanslı katman
  • PTFE kompozit
  • PTFE-bronz film.

Bu malzemeler dış bileziğin veya mil rondelâsının kayar yüzeyini oluştururlar. Bunlar gelen kuvvetleri karşılarlar ve yağlamayı sağlarlar – yatakların başka herhangi bir şekilde yağlanmaması lazımdır.

Radyal mafsal yataklar

Radyal mafsal yataklar, bakım gerektirmeyen ELGOGLIDE®, PTFE kompozit veya PTFE-bronz film kayıcı katmana sahip iç ve dış bileziklerden oluşurlar. Bu yataklar radyal yüklerin yanında hafif eksenel kuvvetleri karşılayabilirler ve değişken dinamik yükler için uygundurlar.

Keçeli küresel yataklar su sıçraması ve kirlenmelere karşı korunmuşlardır. d=320 mm ve üzerindeki büyük mafsal yataklar X-Life Üstün Kalite Sınıfı’nda sevk edilirler.

Açısal temaslı mafsal yataklar

Açısal temaslı mafsal yataklar ELGOGLIDE® özellikli iç ve dış bileziklerden oluşurlar.
Bunlar, radyal kuvvetlerin yanında daha yüksek eksenel kuvvetleri karşılayabilirler ve değişken dinamik yükleri karşılayabilirler.

Eksenel mafsal yataklar

Eksenel mafsal yataklar ELGOGLIDE® katmanlı mil ve yatak disklerinden meydana gelirler. Tercihen eksenel kuvvetleri karşılamak için kullanılırlar ve destek veya taban yatağı olarak kullanılmaya uygundurlar. d=200 mm ve üzerindeki büyük mafsal yataklar X-Life Üstün Kalite Sınıfı’nda sevk edilirler.

Silindirik kayar burçlar

Silindirik kayar burçlar, ELGOGLIDE® katmanlı bir çelik burçtan meydana gelirler. Sadece rotatif hareketler değil, doğrusal hareketler için de uygundurlar ve geleneksel kayar yataklara göre daha yüksek kuvvetleri karşılayabilirler.

 

Schaeffler, kullanımı optimal hale getirmek için çerezlerden yararlanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ettiğinizde, çerez uygulamasını da kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi

Kabul