Rüzgar türbininin motor kısmında çalışan jeneratör, zemindeki parçadan önemli ölçüde daha fazla titreşimli yüklere maruz kalır. Bu kalıcı ek yükün, kafeslerde olumsuz etkisi vardır ve yağlama performansını da etkiler.
Jeneratör yatak tasarımında, sadece hız değil, boyut ve tip de önemli rol oynar. Yağlama ve muhtemel akım geçişine karşı korumaya özel itina gösterilmelidir. Jeneratörün yataklaması için genellikle iki adet sabit bilyalı rulman ya da bir adet sabit bilyalı rulman ve bir adet silindirik masuralı rulman kullanılır.

Jeneratör yataklarının akım yalıtımı

Rüzgar türbini jeneratöründe akım geçişi, hatalı brinel ve erimiş parça oluşumu ile, yuvarlanma yollarına ciddi hasarlar verebilir. Bu sebeple, bu masraflardan korunmak için bu tür hasar ve arızaları önleyecek önlemler, planlama aşamasında alınmalıdır. Çoğu durumda elektrik akımına karşı yalıtımlı yatakları takmak yeterlidir.

 

Schaeffler, kullanımı optimal hale getirmek için çerezlerden yararlanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ettiğinizde, çerez uygulamasını da kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi

Kabul