Uygulamalar

Deniz taşıtları Dişli Kutusu

Çalışma verileri

  • Çalışma gücü: P = 5.475 kW
  • Giriş devri: 750 /dak
  • Çıkış devri: 209 /dak
  • Çalışma sıcaklığı: yaklaşık 50 °C

Gereksinimler

  • Yüksek çalışma güvenilirliği
  • Dış sistemleri iyi yalıtım
 
 
 
Rulman seçimi

Kaplin mili

Kaplin mili tahrik tarafında sabit yatak olarak bir adet oynak makaralı rulmanın 23248.B.MB (1) içindedir ve karşı tarafında serbest yatak olarak bir adet silindirik makaralı rulman NU1056M (2) ile desteklenmektedir. Mil sadece momentleri aktarır. Rulmanları sadece ikincil tahriğin kendi ağırlı ve dişli kuvvetlerine maruz kalmaktadır. Rulman boyutlarının belirleyen faktör yapı olduğundan, gerekli olandan daha büyük yataklar kullanılır. Bu nedenle ömür hesabı gerekmez.

Giriş mili

Giriş miline etki eden radyal yükler, iki adet 23248B.MB (3, 4) oynak makaralı rulman tarafından karşılanır. Ana dönüş yönündeki eksenel yükler bunlardan bağımsız olarak bir adet 29434E (5) eksenel-oynak makaralı rulman tarafından desteklenir. sol taraftaki 23248B.MB (4) rulmanı ters yöndeki küçük eksenel yükleri de karşılar. Bu rulman ufak bir boşluk ile eksenel-oynak makaralı rulmana göre ayarlanmıştır ve yaylar ile gerilmiştir. Ön gerilim, yük değişikliğinde makaralar ve yuvarlanma yollarının birbirinden ayrılmasını önler ve devamlı olarak patinajsız hareket sağlar. Rulmanın radyal yüke maruz kalmaması için, eksenel-oynak makaralı rulmanın dış bileziği muhafaza içinde radyal olarak desteklenmemiştir.

Çıkış mili

Çıkış milinde, radyal ve eksenel kuvvetler ayrı olarak karşılanır.. Radyal yükler, iki adet 23068MB (6) oynak makaralı rulman ile karşılanır. Eksenel dişli yüklerini ve pervanede oluşan kuvvet farklarını karşılamak için çıkış tarafında sabit yatak olarak bir adet 29464E (7) eksenel-oynak makaralı rulman kullanılır. Tornistan sırasında oluşan küçük eksenel yükleri ise daha küçük bir 29364E (8) eksenel oynak makaralı rulman karşılar. Bu iki eksenel-oynak makaralı rulman da düşük eksenel boşluklu olarak eşleştirilmiştir, yaylar ile gerilirler ve muhafazada radyal olarak desteklenmezler.

 

Schaeffler, kullanımı optimal hale getirmek için çerezlerden yararlanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ettiğinizde, çerez uygulamasını da kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi

Kabul