Uygulamalar

Ekstrüder Dişli Kutusu

Çift vidalı valf ünitesi

İşlevi

Ekstrüderler, stabilizerler, ayrıştırıcı maddeler, renk verici maddeler ve dolgular kullanılarak, toz ya da granül formundaki işlenebilir plastiğin homojen hale getirilmesi, karbon oranının minimum seviyeye indirilmesi, sıkıştırılması ve taşınmasında kullanılır. Sonra bu işlenmiş plastik, bir nozül içerisinden ekstrüder vasıtasıyla kalıba basılır.

Bu uygulamada Ekstürder dişli kutusu üzerine karşılaması gereken büyük torklar ile yüksek eksenel ve radyal yükler etki edecektir. Belirli ekstrüzyon uygulamalarında eksenler arası mesafenin düşük olması gerekmektedir.

Bu sebeple vidalı millerine çok yüksek eksenel kuvvetler etki eden, yüksek güç yoğunluğuna sahip, kompakt dişli kutularına ihtiyaç duyulur.

 
 
Şekilde, P.I.V. şirketinin ürettiği ekstrüder dişli kutusu valf ünitesi gösterilmektedir.
 

Dişli çark (a), yüksek bir momenti parçalı mile (b) aktarır. Moment buradan ara dişliler yolula (c) aynı yönde dönen vidalı tahrik miline aktarılır. Ara mil, bir tork mili vasıtasıyla, tork ve hızı dengeler.

Ekstrüzyon işlemi sebebiyle oluşan büyük eksenel yükler, vidalı tahrik milleri üzerine etki ederler.

Gereksinimler

Ekstrüder dişli kutusundaki yataklar, yağ ile yağlanır. Bu yatakların gereksinimleri aşağıdadır:

  • 20.000 - 30.000 sa. çalışma ömrü olmalıdır
  • Güvenilir şekilde çalışmalıdır
  • Yüksek radyal yükleri aktarmalıdır
  • Yüksek eksenel yükleri aktarmalıdır
  • Sessiz çalışmalıdır
 
 

Schaeffler, kullanımı optimal hale getirmek için çerezlerden yararlanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ettiğinizde, çerez uygulamasını da kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi

Kabul