Konik Dişli Kutusu

Tasarım Çözümü

 

Ana tahrik milinin yataklanması için 6010 (1) sabit bilyalı rulmanlar seçilmiştir. Bu rulmanlar, radyal ve eksenel yükleri karşılarlar. İkinci milde uygun alan daha küçüktür. Bu sebeple 7205 BE (2) eğik bilyalı rulmanları, bu noktadaki radyal ve eksenel yükleri karşılamak için kullanılmıştır.
Eğik bilyalı rulmanların, 40˚ baskı açısı (son ek B) ve güçlendirilmiş bilyaları (son ek E) bulunur.

İstenilen boşluk sabit ve eğik bilyalı rulmanların yerleştirilmiş ile sağlanır. Eğik ve sabit bilyalı rulmanların yağlanması dişli kutusundaki yağ ile sağlanır.
Radyal ve açısal temaslı bilyalı yataklara ek destek sağlanarak gerekli boşluk oluşturulur. Radyal ve açısal temaslı bilyalı yataklar, dişli kutusundaki yağ banyosu ile yağlanır. Bu yağlama, ikinci milin kalkış yönü yana ya da aşağı doğruysa yeterlidir.
Muhafazadaki keçeler, rulmanlar ve konik dişli kutusunu kirlenmeye karşı korur ve dişli kutusundaki yağı saklar.

Kalkış yönü yukarı doğruysa, eğik bilyalı rulmanların yeterince yağlanamama riski vardır. Böyle durumlar için, 7205 BE 2RS eğik bilyalı rulmanlar kullanılır. Bunların iki tarafında da temaslı tip keçeler vardır ve greslenmiş olarak tedarik edilirler.

Kullanılan INA/FAG ürünleri

  • (1) Sabit bilyalı rulman 6010
  • (2) Eğik bilyalı rulman 7205 BE
 

Schaeffler, kullanımı optimal hale getirmek için çerezlerden yararlanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ettiğinizde, çerez uygulamasını da kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi

Kabul